Botoks Nedir?

Botoks, Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen toksinin, laboratuarda saflaştırılmasıyla elde edilen ilaçtır.Bu ilaç kasların sinirler tarafından uyarılmasını geçici bir süreyle engeller.Böylece enjekte edildiği bölgedeki kasları gevşetir.Botoks , 20 yılı aşkın süredir tıbbın diğer alanlarında aşırı kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

Botoks FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) nin kullanımını onayladığı bir ilaçtır.Bugün botoks bütün dünyada 10 yılı aşkın süredir estetik uygulamalarda güvenle kullanılmaktadır.

Yüzümüzde kızma, gülme, şaşırma gibi hareketler sonucu mimik kasları hareket eder ve buna bağlı olarak üzerindeki ciltte de dinamik çizgiler oluşur.Yüz mimiklerimizi yapmamızı sağlayan kasların yıllar boyunca sürekli bu hareketleri tekrarlaması sonucu cilt yüzeyinde kırışıklıklar oluşur.Botoks enjeksiyonuyla bu kasları gevşeterek ; kırışıklıkları yok etmek, azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Ayrıca botoks tedavisiyle daha fazla kırışıklık oluşumu da engellenmiş olur.

Kırışıklık Tedavisinde Botoks

Özellikle güneş, yoğun yaşam temposu ve geçen yılların olumsuz etkileri sonucu cildimizde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıkların bir kısmı mimic kaslarının yıllar içinde milyonlarca defa kasılmasına bağlı olarak ciltte oluşturduğu kırışıklıklardır.

Botoks enjekte edilen bölgedeki kasları gevşetir ve dolayısıyla ciltte mimik kaslarının aşırı çalışmasıyla oluşmuş kırışıklıkları azaltır veya ortadan kaldırır.Ayrıca kasın gevşemesiyle daha fazla kırışıklık oluşumu da engellenir.Estetikde 10 yılı aşkın süredir güvenle kullanılan botulinum toksini FDA (amerika gıda ve ilaç idaresi) onayına sahiptir.

Kişinin sosyal ve iş hayatını engellemeyen ,sonuçları tatminkar, en Pratik uygulamalardan biridir.Botoks enjeksiyonu özellikle alın, kaş çatma çizgisi, kaz ayakları, burun üzerindeki tavşan çizgilerinde eşsiz bir tedavi ve sonuç sağlamaktadır.Ayrıca boyun çizgilerinin açılmasında da etkilidir.

Botoks'un yan etkileri var mıdır?

Botox un bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır.

Botoks'un etkisi ne kadar sürmektedir?

Botoks'un etkisi uygulamadan 3-7 gün sonra başlar ve bu etki üç-dört ay devam eder. Uygulamaların sayısı arttıkça Botoks'un etkisi 12 ay kadar devam edebilir.

Botoks vücutta hangi bölgelere uygulanabilir?

Botoks vücutta Alın, kaş arası, göz çevresi, üst dudak, boyun, koltuk altı, el ve ayaklarada uygulanabilmektedir.

Botoks etkisi yaratan sebze ve meyveler neledir?

Muz, Çilek, Salatalık, Domates, Mantar, Havuç doğal yoldan botoks etkisi yaratan sebze ve meyvelerdir.