Dermal Dolgu Nedir?

Yüzdeki hafif-orta dereceli kırışıklıkların ve derinleşen normal anatomik çizgilerin (burun kenarlarından ağız köşelerine uzanan ve nazo-labial fold adı verilen bölgeler gibi) yumuşatılması ile yüzünüzün kaybettiği hacim ve genç görünümün tekrar kazanılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Çeşitli içeriğe sahip dolgu maddeleri arasında en sık olarak kullanılan Hyaluronik asit içeren dolgu materyalleridir. Hyaluronik asit insan vücudunda normal olarak bol miktarda bulunan bir madde olduğu için kullanımları oldukça güvenlidir. Uygulama sonrası vücudun metabolizma sistemine bağlı olarak 6-12 ay süre ile etkinliklerini korurlar.

Hangi Durumlarda Uygulanır?

 Dudak kalınlaştırma
 Dudak kenarlarındaki derin çizgilerin tedavisi
 Yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkların yumuşatılması
 Göz altı ve yanaklardaki çöküntülü alanların doldurulması
 Dolgu ile kaş kaldırma
 Çöküntülü yara izleri
 El sırtındaki kırışıklıkların giderilmesi.

Nasıl Bir Uygulamadır?

Hyaluronik Asid, Kalsiyum Hidroksiapatit Mikrosferleri veya Poli-L Laktik Asid gibi farmakolojik ajanların veya kişinin kendisinden alınan yağın derin çizgi, kırışıklık, çöküklük olan bölgelerde, dudaklarda veya el sırtında cilt altına enjeksiyonu şeklinde uygulanır.

Etkisi Ne Zaman Başlar Ne Kadar Sürer?

Etkisi uygulama yapıldığı anda görülür. Uygulanan maddeye, bölgeye ve kişisel faktörlere göre genellikle 6-18 ay arasında sürer. Kalıcı dolgu maddeleri de mevcuttur. Ancak bunların uygulaması geri dönüşümsüz olacağından tedaviye ilk olarak diğer uygulamalarla başlamak sonucu tahmin etmek açısından daha sağlıklı olabilir.

Uygulama Sonrası Oluşan Süreç

Özellikle dudaklarda daha fazla olmak üzere uygulama alanlarında ilk 3 gün hafif şişlik ve morluk görülebilir. Buz uygulaması bu durumun daha çabuk iyileşmesinde etkili olacaktır. Yağ enjeksiyonunda bu şişlik 2 haftaya kadar uzayabilir.

Beklenen Sonuçlar

Derin çizgi ve kırışıklıkların kısmi veya tam olarak düzelmesiyle birlikte yüz hatlarında belirgin iyileşme gözlemlenir. Dolgu maddesi enjeksiyonu ameliyatsız yüz gençleştirme işlemleri arasında önemli bir yer teşkil eder. Tüm yüzde istenilen sonuca ulaşabilmek için botox, kimyasal cilt soyma (peeling), cilt sıkılaştırma ve cilt yenileme işlemleriyle kombine edilmesi gerekebilir. Ameliyat etkisi yaratmaz. Yüz germe ameliyatının yerini tutmaz.

Dolgu uygulamaları ile yüz gençleştirme hızlı uygulanabilen ve doğal sonuçlar veren güvenli bir yöntemdir.